Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Efectul Radial Blur

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
BLiNk
Administrator
Administrator
BLiNk


Numarul mesajelor : 1310
Data de inscriere : 16/05/2009
Varsta : 28
Localizare : Luna :O

Efectul Radial Blur Empty
MesajSubiect: Efectul Radial Blur   Efectul Radial Blur EmptyLun Mai 18, 2009 8:52 am

Astazi vom realiza un Tutorial Photoshop foarte simplu cu rezultate colorate in doar cativa pasi utilizand Efectul sau filtrul Radial Blur.


Imagine initiala

radial blur

Imagine prelucrata

efectul radial blur






Nota: Pentru acest tutorial am folosit o icoana in format PNG pe care o puteti folosi si voi ca exemplu salvand imaginea pe calculatorul personal.

icoana png


Pasul 1: Creati un nou document Photoshop cu un background alb sau orice culoare vrei voi dar indic alb incat vom aplica noi culori in jurul icoanei. In cazul in care prelucrati o imagine nu trebuie sa creati nici un document. Pentru a crea un document selectati din bara de meniu FILE - NEW sau folositi scurtatura CTRL + N.


document nou photoshop


Pasul 2: Introduceti icoana de mai sus in document (scurtatura CTRL + O) adica Open si creati un nou layer



inserare icoana


layer nou


layere photoshop


Pasul 3: Selectati unealta Brush Tool (pensula) si o culoare deschisa dupa care trasati o linie cu pensula


brush tool


linie


Pasul 4: Repetati pasul de mai sus trasand culori diferite diferite, repetati pasul pana credeti ca documentul va prinde culoare la final.


culori


colors


Pasul 4: E timpul sa aplicam efectul selectand prima data icoana noastra PNG introdusa cand am creat noul document. Pentru selectare tinem tasta CTRL apasata si selectam layer-ul icoanei


layers



selectie in photoshop


Pasul 5: In acest pas vom inversa selectia respectiv vom face ca background-ul si culorile aplicate pe document sa fie selectate, pe scurt tot continutul exceptand icoana noastra. Pentru a inversa selectam din bara de meniu SELECT - INVERSE sau folosim scurtatura CTRL+SHIFT+I


inverse


inverse in photoshop


Pasul 6: Cu inversia facuta aplicam efectul nostru selectand din bara de meniu FILTER-BLUR-RADIAL BLUR si la aparitia ferestrei cu proprietati vom introduce si selecta campurile ca in imaginea de mai jos. Puteti sa introduceti alta valoare la Amount intre 1 si 100.


filtrul radial blur


radial


Apasam OK si avem urmatorul rezultat:


Efectul Radial Blur 33mv3h4



Pasul 7: Stiu rezultatul nu e cel dorit si nici ca cel din imaginea finala de la inceputul tutorialului. Pentru a ajunge la respectivul tutorial mai aplicam de 2 ori efectul Radial Blur selectand din bara de meniu la fel ca in pasul precendent, FILTER-BLUR-RADIAL BLUR si adaugam o valoare dupa care OK. Daca nu va convine cum arata documentul mai aplicati odata, eu am aplicat de 3 ori.


Aplicare de 2 ori RADIAL BLUR:

Efectul Radial Blur 14myyjn


Aplicare de 3 ori RADIAL BLUR dupa care deselectam documentul apasand tastele CTRL+D:

Efectul Radial Blur Vcxrlx


Rezultat final:

efectul radial blur

Sa recapitulam tutorialul realizat:

- Creare nou document Photoshop

- Inserare Icoana


- Creare nou Layer

- Selectare unealta Brush Tool si trasarea de culori diferite

- Selectare Layer Icoana implicit icoana tinand apasata tasta CTRL si click pe Layer

- Inversare selectie prin CTRL+SHIFT+I (Inverse)

- Aplicare efect selectand in Bara de meniu FILTER-BLUR-RADIAL BLUR

- Repetare pasul de aplicare a efectului pana cand ajungem la rezultatul dorit

- Deselectare document apasand tastele CTRL+D


Radial Blur
Sus In jos
http://skyline.darkbb.com
Calinush94
Membru
Membru
Calinush94


Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 25/07/2009

Efectul Radial Blur Empty
MesajSubiect: Re: Efectul Radial Blur   Efectul Radial Blur EmptySam Iul 25, 2009 2:49 pm

Nice.....simplu si folositor, foarte bine si GJ Efectul Radial Blur 107853
Sus In jos
 
Efectul Radial Blur
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Efectul Blur
» Efectul de Zapada
» Efectul de lumina
» Efectul de Viteza
» Efectul Polaroid

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: SkyLine - Graphic Design :: Tutoriale :: Tutorials-
Mergi direct la:  
Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente